pondělí 10. února 2014

sjetý a bez drog??


Myslíš si, že jednou nebude nutné užívat prášky, drogy a nebo alkohol k tomu, abychom dosáhli efektu, kvůli kterému jsme je začali užívat ??

!!! POZOR !!! Článek se nesnaží nabádat ani k užívání látek, které jsou zde zmíněné, ani jako návod pro sestavování podobného mozkového zařízení. Pointou článku je upozornit, jak nás ovlivňují chemické látky. Ani jednu ze zde zmiňovaných látek nepotřebujete k životu (pokud neurčí lékař jinak). Děkuji.

Právě jsem strávil asi 3 hodiny možná i víc u svojí úžasné kamarádky a jejího přítele, který mě díkybohu přestal nenávidět. No a nevím už jak jsme se od "musím ti pustit svojí novou nahrávku" dostali k tomuto tématu, ale neskutečně moc mě toto téma zaujalo. Asi vás budu muset uvést do děje:

"Každý, kdo užívá léky, drogy, a nebo pije alkohol, tak očekává nějaký efekt, kvůli kterému s tím začal. Například, když někoho (jako třeba teď mě) začne bolet hlava, tak sáhne po Ibalginu, Brufenu a nebo jinému léku s jinou účinnou látkou, která mu vyhovuje. Efekt, který od tohoto léku očekává je, že ho zbaví bolesti. Myšlenka, o které chci mluvit je podobná trochu kmenovým buňkám. Speciální kmenové buňky se dokáží transformovat v cokoliv, pokud je k tomu "naprogramujete", ale nic do nich nevkládáte. Dělají to bez přidaných látek. A moje myšlenka zní, jestli bude jednoho dne existovat třeba kovová destička vložená na mozku, a podle efektu, kterého byste chtěli dosáhnout pomocí právě zmiňovaných léků, drog anebo alkoholu, budete moci prožívat to, co chcete jen tím, že budou přímo stimulovat mozek. Všechny zmiňované látky jsou jen spouštěč, který začne celou reakci. Takže, když vás bude bolet hlava, jako teď mě, tak tato destička by stimulovala např. nepatrným elektrickým šokem  do určitého místa mozku, nebo pomocí určité frekvence, a vaše bolest by přestala."

Tohle bych asi tak nějak nazval, jako uvedení do tématu. A právě spousta úžasných léčiv má vedlejší účinky. Když trpíte bolestmi hlavy (uvádím jen jako příklad, protože díky své bolesti nemůžu myslet na jiné věci :D ), tak si vezmete třeba Ibalgin. Ale po nějaké době za prvé přestane fungovat, protože si na něj vaše tělo zvykne, a hlavně vám může způsobit žaludeční vředy, a absolutně si tím zasíráte tělo. 

Dalším příkladem bylo třeba absence nežádoucích účinků některých dalších látek. Například mě teď napadlo, že kdyby tato destička uměla vyvolat a vypustit přesně cílené hormony, tak například nebudeme muset ráno pít kávu, aby jsme se probudili. Tím pádem nebudeme mít problémy s ranním trávením, nebo s dehydratací v létě (káva odvodňuje). Stejně tak nahradíme hypnotika (léky, které násilně uvedou tělo v spánek). Byl by to naprostý přelom ve zdravotnictví. Ale hlavně i v dalších odvětvích. Co třeba navždy vymýtit ztvrdlá játra alkoholiků? Nebo třeba zničené zdraví drogově závislých. Myšlenka, že by tělo samo dokázalo vytvořit přesně ten chtěný pocit, aniž byste si museli něco píchat, a ohrožovali sebe a druhé přenosem HIV apod. 

Nastává ovšem problém, a to je mezera v této myšlence. Každý, kdo užívá takové látky, má po nějaké době otupené receptory, které v mozku přijímají např. adrenalin či dopamin. Co když jednoho dne, se z nás doopravdy stane stádo hloupých lidí, protože nám to při tom všem zničí mozek?
Asi nebudete pamatovat, já také ne, ale četl jsem o období, kdy se lidem tvrdilo na začátku minulého století, že kouřit je zdraví prospěšné. Nebo například LSD bylo původně navrženo jako lék na deprese a nebo drogovou a alkoholovou závislost !!! Dále například metamfetamin byl původně vyvinut, jako lék na chorobnou spavost. Dlouhou dobu se o něm mluvilo, jako o zázraku medicíny. Užívali ho Japonští sebevražední letci pro dodání odvahy. Problém nastal, když se zjistily jeho dopady na lidskou psychiku. A tak je to pokaždé. Lék, který má úžasné vlastnosti, dokázal by pomoct, ale právě díky tomu, že jde o cizí a uměle vytvořenou látku, tak škodí. Ve zkratce: Celá myšlenka je založená na tom, v mozku vyvolat ten pozitivní efekt, aniž bychom do sebe něco museli cpát. Přeci jen, každá z těchto látek je jen klíč, který tu reakci vyvolá. Co tedy nahradit všechnu chemii pouhou stimulací mozku? 

Všechny tyto látky začaly s tím, že měly mít prospěch pro zdravotnictví. Upřímně, 20. století bylo vážně hodně neuvěřitelný. Během jediné stovky let jsme se přesunuli od černých gramofonových desek, koňských povozů, dopisování přes morseovku a nebo doby králů, až k tomu, že ve vaší malé kabelce byste mohli klidně skrývat několik desítek Terabytů. což jsou tisíce a desítky tisíc Gigabytů. No ale jde o to, že všechno bylo dobře míněné, a věřím, že i kdyby tento projekt byl teoreticky reálný, určitě by měl v sobě mezeru. 

Možná by právě toto mohl být důvod a záminka pro zombie apokalypsu. A živí mrtví určitě budete, pokud se něco pos***. 
Možná trochu moc složité téma, ale nedokázal jsem si odpustit o něm nemluvit. Fascinuje mě působení na lidský mozek, rozvoj a destrukce lidské osobnosti a jsem velkým fanouškem Sigmunda Feuda. 


Žádné komentáře:

Okomentovat